Muru õhutamine

Muru õhutamine on vajalik töö muruhoolduses kauni murulapi säilitamiseks. Muru niitmisel ladestub aastate jooksul maapinnale kõdukiht, mis hakkab lõpptulemusel pärssima ka murutaime elujõudu, kuna toitainete, vee, õhu ja päikese ligipääs taimeni on raskendatud. Õhutamise käigus tehakse maapinda spetsiaalse aerootori abil vertikaalseid sisselõikeid, mis eemaldavad maapinnast liigset kõdu ja annavad juurdepääsu vajalike toitainete omandamiseks. Soovitame õhutamist teostada vähemalt 1x aastas.

Parim aeg muru õhutamine ette võtta on varakevadel kui lumi on juba sulanud ja maa veidi tahenenud või äärmisel juhul hilissügisel, peale niiduhooaja lõppu. Sel ajal on maapind pehmem ja muru õhutaja saab teha korrektselt oma tööd. Siiski peab arvestama, et kui murus esineb väga palju sammalt siis ainuüksi õhutamisest sambla eemaldamiseks ei piisa. Sel juhul tuleb pinnast mitmeid kordi töödelda, st. sammal mehhaaniliselt välja riisuda ja eemalda, tühimikud täita uue pinnakihiga ning teostada muruseemne ülekülv ja väetamine. Juhul kui sammal aga täielikult aias ei lokka, annab ka muru õhutamine aeraatoriga väga hea tulemuse ilusa muru saavutamiseks.

Peale õhutamist soovitame teostada ka muru väetamise. See garanteerib murutaimede varustamise vajalike toitainetega ja annab murule hea kasvuhoo kohe kevadel.

Pakume soovi korral ka tekkinud jäätmete äravedu ja utiliseerimist.

muru õhutamine